Štát prispeje na rodinné domy po osemtisíc eur.

Šancu získať dotáciu bude mať každý rok zhruba dvesto domácností.

 

Plánujete tento rok postaviť rodinný dom? V prípade, že sa rozhodnete pre ekologický variant, štát vám od mája prispeje takmer deväťtisíc eur. Vyplýva to z novely rezortu dopravy a výstavby, ktorú dnes schválila vláda. Zákon je súčasťou balíka opatrení na zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, ku ktorej sme sa zaviazali v rámci klimatických cieľov Európskej únie. Tie požadujú, aby boli „zelené“ všetky nové stavby od začiatku roku 2021.

 

Vyššia investícia, nižšie faktúry


Výstavba moderných, ekologických rodinných domov prináša nemalé úspory. „Zlepšením energetickej hospodárnosti a výstavbou rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie môžu výdavky domácností na energie klesnúť až o 50 percent,“ tvrdí v novele zákona rezort dopravy.

solárne panely

Podľa ich prepočtov výdavky domácností napríklad na zateplenie domu môžu byť vo výške 15- až 20-tisíc eur. Pre tých, ktorí preto majú obavu z vyšších vstupných investícií, štát pripravil dodatočnú motiváciu – finančný príspevok. Na pokrytie časti stavebných nákladov na výstavbu „eko“ rodinného domu dostanú domácnosti osemtisíc eur, plus 800 eur na prípadné ďalšie administratívne náklady.

  

Ministerstvo na projekt vyhradilo z rozpočtu približne dva milióny eur ročne – šancu získať dotáciu tak bude mať podľa nich každý rok zhruba dvesto domácností.

 ZDROJ: HNONLINE.SK
Zaujíma Vás za akú cenu som schopný predať práve tú Vašu nehnuteľnosť?

Zanechajte na seba číslo. Rád Vám ZADARMO ohodnotím Vašu nehnuteľnosť.