Rodinný dom v Limbachu so zvláštnou, ale funkčnou strechou

Keď majiteľ tohto domu hľadal únik pred rušným životom v hlavnom meste, rodinné väzby ho pritiahli do neďalekej vinárskej obce. S pomocou architektov si tu vytvoril originálne bývanie, v ktorom sa snúbi minimalistický dizajn s dokonalou funkčnosťou.

 

 

 

Tvar strechy je prispôsobený polohe slnka v rôznych ročných obdobiach. V lete slnečné lúče neprenikajú do interiéru a neprehrievajú denné priestory, v zimnom období, keď je slnko nižšie, sa zas interiér vďaka solárnym ziskom bez problémov vyhreje.

Strecha, ktorá láme slnko

Dôvera je základ – a nielen v partnerskom zväzku. Majiteľ rodinného domu už mal za sebou jednu úspešnú spoluprácu s architektmi zo štúdia aphaus, pri návrhu svojho nového bývania im preto bez obáv nechal voľnú ruku. „Hlavnou požiadavkou bolo, aby sme čo najefektívnejšie využili celú plochu pozemku a zároveň poskytli majiteľom dostatočné zázemie na relax. Dom sme preto navrhli tak, aby jeho obyvatelia mohli kedykoľvek počas dňa oddychovať na jednej z troch vonkajších terás a vyhli sa pritom ostrému slnku a horúčavám,“ zasväcuje do pozadia spolupráce Miroslav Prešinský z kreatívnej dvojice architektov.

 

 

 

 

Práve zastrešenie terás lemujúcich celú stavbu je to, čo na dome zaujme na prvý pohľad. „Tvar strechy je prispôsobený polohe a pohybu slnka po oblohe. V lete, keď sú slnečné lúče najintenzívnejšie, vďaka zalomeniu strechy nepreniknú do interiéru a denné priestory sa neprehrievajú. V zimnom období, keď je slnko nižšie a slnečný svit je vzácnejší, sa zas priestory bez problémov vyhrejú,“ dodáva architekt Prešinský.

Špecialitou je krov, ktorého nosníky sú vyrobené každý v inom sklone tak, aby strecha efektívne odvádzala dažďovú vodu do skrytých žľabov bez použitia spádovej vrstvy. Pohľad na minimalistický exteriér tak nerušia žiadne odkvapové rúry. 

 

 

Dvere do komory by narúšali minimalistický koncept, architekti ich preto začlenili do kuchynskej linky. Vďaka tomu si ich nikto nevšimne.

Správna miera moderných technológií

„Veľkou výzvou bol pre nás obkladový materiál v exteriéri. Už dlhšie sme sa pohrávali s nápadom využiť HPL laminát a tvar tohto domu bol naň priam ideálny. Naše nadšenie chápal aj majiteľ, a tak sme dlho neváhali,“ vysvetľuje Gabriel Ádám, druhý z autorskej dvojice. HPL laminát je špeciálny materiál upravený pod vysokým tlakom tak, aby získal mimoriadnu odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Navyše sa jednoducho udržiava a výhodou je aj dlhá životnosť. 

 

 

Plynový kozub patrí k nápadom majiteľa domu – vybral si ho najmä pre čistotu, údržbu a komfort. O jeho dizajn sa postarala dvojica architektov.

„Synergia pri tejto realizácii zafungovala na 100 %. Ani s odstupom času sme spoločne s majiteľom neprišli na nič, čo by sme mali urobiť inak.“

Miroslav Prešinský a Gabriel Ádám, autori

 

 

Hoci dom pôsobí zvonku moderne, nie je prešpikovaný najnovšími technológiami. „Spolu s majiteľom sme sa držali hesla ‚všetko s mierou‘. Aby sa efektívne dosiahla tepelná pohoda aj bezproblémové vetranie, je v dome použitý systém riadeného vetrania s rekuperáciou. Klient má však k moderným technológiám konzervatívnejší prístup a to sme rešpektovali. Jedinou výnimkou je vstup zaistený odtlačkom prsta,“ozrejmuje Miroslav Prešinský.

A ako je možné, že nikde nevidíte radiátory ani mriežky v podlahe? Jednoducho. O tepelný komfort sa stará kondenzačný kotol s podlahovým vykurovaním navrhnutým tak, aby sa okná v zime nerosili. Zároveň tu nie sú potrebné dodatočné vykurovacie telesá.

 

 

Katkin pohľad

Dom zaujme okoloidúcich najmä svojím tvarom. Atypické zastrešenie južnej fasády je nielen pútavé na pohľad, ale má aj svoj praktický význam. Priame slnko počas horúcich dní, najmä v južnejších oblastiach Slovenska, veru netreba podceňovať. Sama som prekvapená nezvyčajným riešením, v ktorom sa tvar strechy prispôsobil pohybu slnka po oblohe. Dom vďaka tomu vytvára obyvateľom príjemný tieň počas celého letného obdobia. Čaro minimalistického exteriéru podčiarkujú detaily, ako sú napríklad dobre ukryté odkvapové žľaby. Páči sa mi aj zaujímavá fasáda úhľadne skombinovaná s veľkoformátovými oknami. Interiér je riešený v rovnakom duchu – jednoducho a predovšetkým prakticky. Na úložných priestoroch sa tu rozhodne nešetrilo a upratovanie tu domácim určite veľa času nezaberie.

ARCHITEKTI

Miroslav Prešinský, Gabriel Ádám. 

Ateliér aphaus zastrešuje kompletné dodanie domu na kľúč. aphaus.sk

rodinný dom

počet podlaží 

plocha pozemku 993 m2

úžitková plocha 169 m2

obytná plocha 92 m2

lokalita Limbach

 

ZDROJ: MOJDOM.ZOZNAM.SK

 

 

Zaujíma Vás za akú cenu som schopný predať práve tú Vašu nehnuteľnosť?

Zanechajte na seba číslo. Rád Vám ZADARMO ohodnotím Vašu nehnuteľnosť.